ODKLEJENIE SIATKóWKI FUNDAMENTALS EXPLAINED

odklejenie siatkówki Fundamentals Explained

odklejenie siatkówki Fundamentals Explained

Blog Article

Zazwyczaj przyczyną tego schorzenia są guzy oraz stany zapalne. W tym przypadku luki w polu widzenia pojawiają się dość szybko, są to m.in. gładka powierzchnia siatkówki jej spora ruchomość.

Odwarstwienie siatkówki może powodować częściową lub całkowitą niezdolność do pracy. Pacjent może ubiegać się o orzeczenie niepełnosprawności oraz leaseę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O przyznaniu renty na odwarstwienie siatkówki decyduje komisja lekarska.

Odwarstwienie siatkówki jest to stan oddzielenia się warstwy siatkówki sensorycznej od warstw naturalnie przylegających do niej. Jest to stan groźny dla naszego widzenia i stanowi zagrożenie szybką i nieodwracalną utratą dobrej ostrości wzroku i pola widzenia.

Pamiętaj, że jeśli doświadczasz któregokolwiek z objawów opisanych w tym artykule, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem okulistą.

Obecnie stosowane techniki chirurgiczne pozwalają na ponowne przyłożenie siatkówki w około ninety% przypadków. Niestety nawet po udanej operacji nie wszyscy pacjenci powracają do dobrego widzenie. W wyniku odwarstwienia u niektórych pacjentów dochodzi do nieodwracalnych zmian w fotoreceptorach.

Leczenie odklejenia siatkówki za pomocą witrektomii z endotamponadą jest stosowane przy chorobie o dużym write-upępie. Metoda ta jest wdrażana, gdy poważne uszkodzenia błony oka skutkują krwawieniem.

Męty te nie zanikają, pozostają na „zawsze”, choć większość pacjentów nie zwraca na nie uwagi. Jeżeli kurczeniu się ciała szklistego będzie towarzyszyło pociąganie siatkówki, pacjent może obserwować krótkie, silne wrażenia świetlne określane jako błyski (inaczej fotopsje), które zazwyczaj szybko ustępują. 10 fizjologiczny proces odłączania się ciała szklistego może u niektórych osób prowadzić do powikłań. W miejscach, w których kurczące się i odłączające od siatkówki ciało szkliste silniej przylega do niej, mogą powstać przedarcia i otwory. Płyn z wnętrza gałki ocznej może przez nie dostawać się pod siatkówkę, powodując przedarciowe (otworopochodne) odwarstwienie siatkówki. Odwarstwienie pojawia się zazwyczaj w części obwodowej siatkówki, jednak szybko write-upępuje, obejmując całą jej powierzchnię.

Zdjęcie Odwarstwianie siatkówki nie boli, ale pewne objawy można zauważyć /123RF/PICSEL

Objawy odklejenia siatkówki dzielą się na przedmiotowe i podmiotowe. Wśród pierwszych wyróżnia się m.in. niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe, w wyniku hipotonii gałki ocznej, przedarcie siatkówki oraz pojawienie się na powierzchni pęcherza czerwonego otworu oraz obecność w ciele szklistym rozproszonych barwników.

Płyn z otaczających naczyń przechodzi do przestrzeni podsiatkówkowej, oddzielając w ten sposób całą siatkówkę od leżącej pod nią naczyniówki.

W przypadku przedarciowego odwarstwienia siatkówki ciecz podsiatkówkowa nie może przedostać się z ciała szklistego do obszaru podsiatkówkowego. Zazwyczaj występuje na skutek urazów, uszkodzeń mechanicznych bądź chorób British islesładowych.

Siatkówka stanowi wewnętrzną błonę otaczającą oko, wraz z błoną włóknistą i błoną naczyniową. W zdrowym oku te trzy błony przylegają do siebie ściśle. O odwarstwieniu siatkówki mówimy gdy błona wewnętrzna odkleja się od błony naczyniowej i opada do wnętrza gałki ocznej.

Objawy odwarstwienia siatkówki początkowo mogą być nieznaczne, dlatego łatwo je zignorować. Pacjent, u którego występuje odklejenie siatkówki nie czuje bólu. Dlatego warto wiedzieć jakie sygnały mogą nas ostrzegać przed niebezpieczną chorobą.

Dobrą opcją jest także wszycie here specjalnej gąbki czy opaski, żeby wgłębić ścianę gałki ocznej, co zablokuje przedarcie.

Report this page